Besök vår nya sektion – Må bra!
Nu släpper vi en ny sektion här på hemsidan – Må bra! Här är det personer som själva lever med en förvärvad hjärnskada som är experterna och delar frikostigt med sig av sina utmaningar kring den nya livssituationen. De delar även med sig av kunskap, erfarenheter och tips som kan underlätta vardagens alla delar. Allt i förhoppning om att det ska kunna inspirera och hjälpa andra i liknande situation!
I Må bra hittar du berättelser, fakta, filmer och ljudklipp. Klicka på pilarna för att se några smakprov.
Efter en förvärvad hjärnskada är det vanligt att känna sig ensam. Många undrar vem är jag och hur går jag vidare? Vad kan jag själv göra för att må bra, i det långa loppet?
Varje hjärna, varje skada och rehabilitering, är unik. Men det finns också många gemensamma nämnare och vi har mycket att lära av varandra.
I det nya avsnittet ”MåBra” är det personer som lever med förvärvad hjärnskada som är experterna, uppbackade av vårdprofession och fakta där det behövs. Dessa personer delar frikostigt med sig av sina utmaningar kring den nya livssituationen, träning, hjärntrötthet, mat, relationer och jobb, men också framtidsdrömmar. Allt i förhoppning om att det ska kunna inspirera och hjälpa andra i liknande situation!